Yποβολή αιτήσεων αποφοίτων μαθητείας ΕΠΑΛ για το προπαρασκευαστικό πρόγραμμα πιστοποίησης

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 6 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Εκδόθηκαν και στάλθηκαν στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης “Οδηγίες για την υλοποίηση του 35ωρου Προπαρασκευαστικού Προγράμματος Πιστοποίησης Αποφοίτων του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. και την Πιστοποίηση στις επτά ειδικότητες μαθητείας της Α’ Φάσης και των τριών Πιλοτικών Εφαρμογών

α) Καλούνται για υποβολή αιτήσεων στο Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης της Α’ Φάσης του Μεταλυκειακού έτους-Τάξης Μαθητείας και των Πιλοτικών Τάξεων Μαθητείας οι απόφοιτοι οι οποίοι έχουν ολοκληρώσει το Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας της Α’ φάσης και των Πιλοτικών Τάξεων Μαθητείας και έχουν λάβει τη Βεβαίωσης Παρακολούθησης Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας σε μία από τις παρακάτω ειδικότητες: 1. «Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών», 2. «Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής», 3. «Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής», 4. «Τεχνικός Οχημάτων», 5. «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων», 6. «Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής», 7. «Βοηθός Νοσηλευτή», 8. «Σύγχρονη Επιχειρηματική Γεωργία» (Πιλοτική Τάξη Μαθητείας), 9. «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων» (Πιλοτική Τάξη Μαθητείας), 10. «Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις» (Πιλοτική Τάξη Μαθητείας)

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής αποφοίτων από την 18 Ιουνίου έως την 21 Ιουνίου 2018 στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.

β) Επίσης καλούνται οι εκπαιδευτικοί που δίδαξαν ή διδάσκουν στις παραπάνω ειδικότητες στο «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας» στις Πιλοτικές Τάξεις Μαθητείας ή στην Α΄ φάση ή στη Β΄ φάση υλοποίησης και επιθυμούν να απασχοληθούν ως επιμορφωτές.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων επιμορφωτών εκπαιδευτικών  από την 18 Ιουνίου έως την 21 Ιουνίου 2018 στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.  .

γ) Τα Προπαρασκευαστικά Προγράμματα Πιστοποίησης συνολικής διάρκειας 35 ωρών έκαστο, θα πραγματοποιηθούν σε επτά εργάσιμες ημέρες από 27/6/2018 έως 5/7/2018 και 5 ώρες κάθε ημέρα σε απογευματινό ωράριο στα Ε.Κ. ή στα Σχολικά Εργαστήρια των ΕΠΑ.Λ. με κριτήριο την εμπειρία των σχολικών μονάδων στην υλοποίηση του «Μεταλυκειακού έτους-Τάξης Μαθητείας», την ετοιμότητα των εργαστηρίων, τις αιτήσεις των συμμετεχόντων αποφοίτων καθώς και τις αιτήσεις των επιμορφωτών εκπαιδευτικών.

δ) Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί οι εξετάσεις πιστοποίησης θα διεξαχθούν στις 7 Ιουλίου 2018 από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.), ώστε οι απόφοιτοι να αποκτήσουν πτυχίο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Επιπέδου 5 στην ειδικότητά τους, αναβαθμίζοντας το πτυχίο του ΕΠΑ.Λ. κατά ένα επίπεδο επαγγελματικών προσόντων, σύμφωνα με το Εθνικό και Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Προσόντων. Οι ερωτήσεις πιστοποίησης για κάθε ειδικότητα έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Συνημμένα έγγραφα

1. Εγκύκλιος-Οδηγίες εφαρμογής ΠΠΠ

2. Σχέδιο πρόσκλησης ΠΔΕ για ΠΠΠ

3. ΥΑ Προγραμμάτων Σπουδών  ΠΠΠ