🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 11 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Καθορίσθηκαν απ’ τα συναρμόδια Υπουργεία Παιδείας & Τουρισμού και δημοσιεύθηκαν στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης, οι τύποι και τα περιεχόμενα των χορηγούμενων τίτλων σπουδών (πτυχίων, διπλωμάτων, πιστοποιητικών, βεβαιώσεων) των Ανώτερων Σχολών Τουριστικών Επαγγελμάτων (Α.ΣΤ.Ε.), των Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), των Σχολών Ξεναγών, των Τμημάτων Μετεκπαίδευσης και των Επαγγελματικών Σχολών (ΕΠΑ.Σ.) του Υπουργείου Τουρισμού.Οι τίτλοι σπουδών που χορηγούν οι εκπαιδευτικές δομές του Υπουργείου Τουρισμού είναι:

ΑΣΤΕ (Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης)

1. Πτυχίο ΑΣΤΕ
2. Πιστοποιητικό αποφοίτησης ΑΣΤΕ
3. Βεβαίωση σπουδαστικής κατάστασης ΑΣΤΕ
4. Βεβαίωση σπουδαστικής ιδιότητας

ΑΣΤΕΙΕΚ (Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης)

1. Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης ΙΕΚ
2. Πιστοποιητικό σπουδών ΙΕΚ
3. Πιστοποιητικό σπουδών για στρατολογική χρήση ΙΕΚ
4. Βεβαίωση σπουδώνΙΕΚ

Σχολές Ξεναγών

1. Δίπλωμα Ξεναγών
2. Αποδεικτικό Διπλώματος Ξεναγών
3. Βεβαίωση σπουδών Ξεναγών

Τμήματα Μετεκπαίδευσης

1. Πτυχίο Μετεκπαίδευσης
2. Πιστοποιητικό Μετεκπαίδευσης

ΕΠΑΣ (Επαγγελματικές Σχολές)

1 Πτυχίο ΕΠΑΣ
2 Αποδεικτικό Πτυχίου ΕΠΑΣ
3 Πιστοποιητικό σπουδών ΕΠΑΣ
4 Πιστοποιητικό σπουδών για στρατολογική χρήση ΕΠΑΣ
5 Βεβαίωση Σπουδών ΕΠΑΣ

Ο καθορισμός των τίτλων σπουδών έγινε στο πλαίσιο της μεταφοράς αρμοδιότητων από τον πρώην Οργανισμό Τουριστικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο.Τ.Ε.Κ.) που συγχωνεύτηκαν από το Υπουργείο Τουρισμού, δυνάμει του άρθρου 4 του ν. 4109/2013 (ΦΕΚ 16/Α).

ΦΕΚ 1192/τ. Β/15-5-2013 – Τύπος και περιεχόμενο τίτλων σπουδών των εκπαιδευτικών δομών του Υπουργείου Τουρισμού

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...