Τροποποίηση της Προκήρυξης της Πυροσβεστικής ως προς την αποδοχή Βεβαιώσεων Ικανότητας από Λιμενική Αρχή

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 5 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Ενημέρωση για τροποποίηση της παραγράφου 3α του ΚΕΦ.VI «ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΠΚΕ)» της προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Σας γνωρίζεται ότι, αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr, τροποποίηση της παραγράφου 3α του ΚΕΦ.VI «ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΠΚΕ)» της προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, ως προς τις «Βεβαιώσεις Ικανότητας Λ.Σ. – ΕΛ. ΑΚΤ.»

πηγή: ΥΠΠΕΘ

σημείωση compass: Με την τροποποίηση δίνεται η δυνατότητα προσκόμισης των βεβαιώσεων ικανότητας εκτός από τις ΠΚΕ Στρατιωτικής και Αστυνομικής Αρχής και από τις ΠΚΕ Λ.Σ. – ΕΛ. ΑΚΤ (Λιμενικού Σώματος)

παράθεση τροποποίησης:

Αποφασίζουμε

1. Τροποποιούμε την παρ. 3.α΄ του Κεφ. VI «ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΠΚΕ)» της προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών/τριών και σπουδαστών/στριών στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών αντιστοίχως, της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2019 – 2020, ως κάτωθι:

Βεβαίωση ικανότητας από Στρατιωτική ή Λιμενική ή Αστυνομική Αρχή.

α. Οι υποψήφιοι που υποβλήθηκαν σε προκαταρκτικές εξετάσεις από Στρατιωτική ή Λιμενική ή Αστυνομική Αρχή στις οποίες κρίθηκαν ικανοί με τα κριτήρια του Πυροσβεστικού Σώματος, δεν δοκιμάζονται από τις Επιτροπές ΠΚΕ του Πυροσβεστικού Σώματος. Σε αυτή την περίπτωση οι υποψήφιοι οφείλουν να υποβάλλουν τη σχετική βεβαίωση ικανότητας σε οποιαδήποτε Επιτροπή ΠΚΕ του Πυροσβεστικού Σώματος (Επιτροπή Υγειονομικής Εξέτασης, Επιτροπή Αθλητικών Δοκιμασιών ή Επιτροπή Ψυχοτεχνικών Δοκιμασιών) ή στη ΔΙ.Π.Υ.Ν. που υπέβαλαν την αίτηση συμμετοχής στο Διαγωνισμό κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, έως και την ημέρα λήξης της διενέργειας των ΠΚΕ του Πυροσβεστικού Σώματος. Σε περίπτωση που οι προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών ή Λιμενικών ή Αστυνομικών Αρχών διενεργούνται σε μεταγενέστερο χρόνο των ΠΚΕ του Πυροσβεστικού Σώματος, η εν λόγω βεβαίωση προσκομίζεται το αργότερο τη μεθεπόμενη ημέρα (ημερολογιακά) της ολοκλήρωσης των ΠΚΕ στη Στρατιωτική ή Λιμενική ή Αστυνομική Αρχή, στις ανωτέρω Επιτροπές.

Η βεβαίωση ικανότητας μπορεί να προσκομίζεται και από άλλο πρόσωπο εκτός του υποψήφιου, επισυνάπτοντας σχετική εξουσιοδότηση με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής.

Όσοι προσκομίζουν την ανωτέρω βεβαίωση, θεωρούνται αυτοδικαίως ικανοί ως υποψήφιοι για τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας. Οι βεβαιώσεις ικανότητας παραλαμβάνονται από μέλος της οικείας Επιτροπής με αποδεικτικό.

2. Όπου αναφέρεται στην υπ’ αριθ. 32448 Φ.300.1/24-05-2019 προκήρυξη διαγωνισμού «Στρατιωτική ή Αστυνομική Αρχή», τροποποιείται σε «Στρατιωτική ή Λιμενική ή Αστυνομική Αρχή».

Η ανωτέρω να αναρτηθεί σύμφωνα με την εγκύκλιο 54/ΑΠΣ και να εμφανίζεται στην ιστοσελίδα του ΠΣ www. fireservice.gr.

Σχετικά έγγραφα:

1. Δελτίο τύπου ΥΠΠΕΘ
  2. Απόφαση τροποποίησης προκήρυξης

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...