Συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις μαθητών που παραπέμπονται στην ειδική εξεταστική περίοδο του Ιουνίου

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 6 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Από το ΥΠΠΕΘ υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 της αριθμ.Φ.253/193309/Α5/2015 (ΦΕΚ 2647 Β΄) Υπουργικής Απόφασης Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων με τις πανελλαδικές εξετάσεις Γενικού Λυκείου του Ν.4186/2013, όπως τροποποιήθηκε με την αριθμ.Φ.253/126152/Α5/2017(ΦΕΚ 2754 Β΄) όμοια, ισχύει ότι:

Οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ που έχουν υποβάλει Αίτηση – Δήλωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ και παραπέμπονται στην ειδική εξεταστική περίοδο το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου για λήψη απολυτηρίου, μπορούν να λάβουν μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του ίδιου έτους και εφόσον αποκτήσουν απολυτήριο τον Ιούνιο του ίδιου έτους συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Στην περίπτωση που οι ανωτέρω μαθητές δεν αποκτήσουν απολυτήριο τον Ιούνιο, ύστερα από τις εξετάσεις της ειδικής εξεταστικής περιόδου του Ιουνίου, η συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις θεωρείται άκυρη και αποκλείονται από τη διαδικασία επιλογής για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Αν ο ίδιος υποψήφιος τον επόμενο χρόνο επιθυμεί την εισαγωγή του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση θα πρέπει να συμμετάσχει εκ νέου στις πανελλαδικές εξετάσεις.

πηγή: ΥΠΠΕΘ / σχετικό έγγραφο

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...