Σχολή Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης Πολυτεχνείου Κρήτης

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 9 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Η Σχολή Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης συμπλήρωσε 30 χρόνια προσφοράς στην εκπαίδευση και την επιστημονική έρευνα. Είναι η πρώτη που ιδρύθηκε στο Πολυτεχνείο Κρήτης και στην Ελλάδα για να καλύψει τις ανάγκες σε Μηχανικούς με τεχνολογικό υπόβαθρο και διοικητικές γνώσεις. Υποδέχθηκε τους πρώτους φοιτητές το 1984 και τους πρώτους μεταπτυχιακούς φοιτητές το 1986.

Σπουδές

Η διάρκεια των σπουδών είναι πενταετής. Το πρόγραμμα σπουδών της Σχολής συνδυάζει γνώσεις μαθηματικών, φυσικών και ανθρωπιστικών επιστημών, συστημάτων παραγωγής, επιχειρησιακής έρευνας, πληροφοριακών συστημάτων, εφαρμοσμένης οικονομικής και διοικητικών επιστημών. Επίσης, μέσω προγραμμάτων συνεργασίας (ERASMUS), οι φοιτητές της Σχολής έχουν τη δυνατότη-
τα να παρακολουθούν μαθήματα σε άλλα Πανεπιστήμια χωρών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μεταπτυχιακές σπουδές

Οι μεταπτυχιακές σπουδές της Σχολής είναι εγκεκριμένες από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων. Οι μεταπτυχιακές σπουδές καταλήγουν στην απονομή Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης και Διδακτορικού Διπλώματος.

Περισσότερες πληροφορίες στο φυλλάδιο που επισυνάπτουμε καθώς και στον δικτυακό τόπο της Σχολής www.pem.tuc.gr.

Επίσης στον σύνδεσμο: http://www.mysep.gr/?p=12390 μπορείτε να διαβάσετε σύντομες πληροφορίες για τη Σχολή.

BJN-TechTips_10

1. Οδηγίες για πλήρωση θέσεων Μηχανολόγων Μηχανικών μέσω ΑΣΕΠ από Μηχανικούς Παραγωγής και Διοίκησης

Από τον δικτυακό τόπο του Τμήματος των Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Θράκης αναδημοσιεύουμε τις οδηγίες του Πανελληνίου Συλλόγου Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης που αφορούν στις ενέργειες που πρέπει να κάνει ο διπλωματούχος Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης που διεκδικεί θέσεις Μηχανολόγων Μηχανικών μέσω διαγωνισμών του ΑΣΕΠ.

Δείτε εδώ τις σχετικές οδηγίες

2. Σύμφωνα με το ΠΔ 90/2014 οι Μηχανικοί Παραγωγής και Διοίκησης εγγράφονται στο ΜΕΚ ( Μητρώων Εμπειρίας Κατασκευαστών) στις κατηγορίες έργων ηλεκτρομηχανολογικών, βιομηχανικών ενεργειακών, όπως και στην κατηγορία των υδραυλικών έργων για τα περιλαμβανόμενα σε αυτήν υδραυλικά έργα υπό πίεση.

Σπύρος Παπαχαρίσης, Υπεύθυνος ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Φλώρινας

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...