Μετονομασία του Τμήματος Σλαβικών Σπουδών σε Τμήμα Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 8 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Προεδρικό Διάταγμα 78/2016 – Μετονομασία του Τμήματος Σλαβικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και ίδρυση εισαγωγικών κατευθύνσεων σε αυτό.

Το κατά τις διατάξεις του Π.δ. 136/2007 (Α? 173) και του άρθρου 2 παρ. 5δ xii του Π.δ. 85/2013 (Α? 124) Τμήμα Σλαβικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, μετονομάζεται σε Τμήμα Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών

Ίδρυση Εισαγωγικών Κατευθύνσεων

1. Στο Τμήμα Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Σλαβικών Σπουδών ιδρύονται οι ακόλουθες εισαγωγικές κατευθύνσεις:

α. Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας, και
β. Σλαβικών Σπουδών

2. Η παρ. 4 του άρθρου 2 του Π.δ. 136/2007 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«4. Το Τμήμα απονέμει ενιαίο πτυχίο και τίτλους σπουδών μέχρι και διδακτορικό δίπλωμα σε μία από τις εξής δυο κατευθύνσεις: α) Κατεύθυνση Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας και β) Κατεύθυνση Σλαβικών Σπουδών οι οποίες θα αναγράφονται αντιστοίχως ρητώς στο πτυχίο και τους τίτλους σπουδών που χορηγεί το Τμήμα στους αποφοίτους του».

3. Η έναρξη της εκπαιδευτικής λειτουργίας της Κατεύθυνσης Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας ξεκινά από το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...