🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 5 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Η διοργάνωση σχολικών εκδρομών πραγματοποιείται αποκλειστικά και μόνο από αδειοδοτημένα και νομίμως λειτουργούντα τουριστικά γραφεία και από κανένα άλλο είδος επιχείρησης.

Το θεσμικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία των τουριστικών γραφείων περιλαμβάνεται στις διατάξεις του ν. 393/1976 «Περί ιδρύσεως και λειτουργίας τουριστικών γραφείων» (Α΄ 199), όπως ισχύει. Σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 1 του παραπάνω νόμου, τα τουριστικά γραφεία ορίζονται ως «μόνιμα οργανωμένες επιχειρήσεις που αναλαμβάνουν τη μεταφορά, τη διακίνηση και τη διαμονή μεμονωμένων ατόμων και ομάδων ατόμων εντός ή εκτός της χώρας, καταρτίζουν και εκτελούν προγράμματα εκδρομών και περιηγήσεων με ιδιόκτητα μεταφορικά μέσα, μισθωμένα μέσα ή δημόσιας χρήσης θαλάσσια, χερσαία ή αεροπορικά μέσα».

Στην παρ. 2 του ίδιου νόμου απαριθμούνται οι τουριστικές πράξεις που επιτρέπεται να πραγματοποιούν τα τουριστικά γραφεία και μεταξύ αυτών περιλαμβάνεται: α. η «… κατάρτιση και εκτέλεση προγραμμάτων εκδρομών και περιηγήσεων που διοργανώνονται αποκλειστικά από τουριστικά γραφεία εντός ή εκτός χώρας με ιδιόκτητα ή μισθωμένα θαλάσσια, χερσαία ή αεροπορικά μεταφορικά μέσα.» και β. η «μεσολάβηση προς διασφάλιση ή και ενοικίαση καταλύματος, σιτίσεως, αναψυχής, ψυχαγωγίας και μέσων διακινήσεως».

Η περίπτωση α’ της ως άνω παρ. 2 αντικαταστάθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 44 του ν. 4549/2018 (Α’ 105), προκειμένου, όπως προκύπτει από την αιτιολογική έκθεση της εν λόγω διάταξης, να καταστεί σαφές ότι επιτρέπεται η πραγματοποίηση εκδρομών και περιηγήσεων από τα τουριστικά γραφεία με κάθε είδους μέσο (χερσαίο, πλωτό, εναέριο) δημόσιας ή ιδιωτικής χρήσης. Σε περίπτωση εκτέλεσης εκδρομής ή περιήγησης με Ειδικά Τουριστικά Λεωφορεία Δημόσιας Χρήσης (ΔΧΤΛ) ισχύουν οι όροι και προϋποθέσεις που θέτει ο ν. 711/1977 (Α’ 284) «Περί Ειδικών Τουριστικών Λεωφορείων».

Με βάση τα παραπάνω, η διοργάνωση σχολικών εκδρομών πραγματοποιείται αποκλειστικά και μόνο από αδειοδοτημένα και νομίμως λειτουργούντα τουριστικά γραφεία και από κανένα άλλο είδος επιχείρησης.

Τόνας Ζαχαρίας

Πηγή: Κοινή Εγκύκλιος των Υπουργείων Μεταφορών και Τουρισμού. Αθήνα, Α. Π.: 8673-07/05/2019 (ΑΔΑ: 69ΦΝ465ΧΘΟ-ΠΣ2)

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας