Ενημέρωση για τις θεσμικές αλλαγές στα ΕΠΑ.Λ. και διαθέσιμο οπτικοακουστικό υλικό

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 6 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Σε συνέχεια του με αρ. πρωτ. Φ10α/40157/Δ4/09-03-2018 εγγράφου και στο πλαίσιο επισκέψεων μαθητών και μαθητριών των Γυμνασίων και της Α΄ τάξης Γενικών Λυκείων στα ΕΠΑ.Λ., η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ / ΤΜΗΜΑ B΄ / ΜΑΘΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ & ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ εξέδωσε το με Αριθ. Πρωτ.: Φ10α/49078/Δ4/23-03-2018 έγγραφο το οποίο αφορά:

• το θεσμικό πλαίσιο των αλλαγών που έχουν υλοποιηθεί για την αναβάθμιση της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης & Κατάρτισης (Ε.Ε.Κ.) και αφορούν στη διεύρυνση των εκπαιδευτικών και επαγγελματικών δυνατοτήτων των μαθητών και αποφοίτων των ΕΠΑ.Λ.
  • υποστηρικτικό, οπτικοακουστικό υλικό σε ψηφιακή μορφή. Το υλικό αυτό αφορά σε όλα τα Ημερήσια και Εσπερινά ΕΠΑ.Λ. και μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτόνομα ή/ και συνοδευτικά με αντίστοιχο δικό σας υλικό κατά τη διάρκεια ενημέρωσης των μαθητών/-τριών Γυμνασίων και Α΄ τάξης Γενικών Λυκείων, μαθητών/-τριών και αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. καθώς και γονέων/κηδεμόνων.

Στόχος είναι η άμεση και ουσιαστική ενημέρωση της σχολικής κοινότητας (εκπαιδευτικοί, μαθητές/-τριες και γονείς) και της τοπικής κοινωνίας ευρύτερα (π.χ. Δήμοι, Περιφέρειες, ΟΤΑ, Επαγγελματικές Ενώσεις κ.τ.λ.) αναφορικά με τις δυνατότητες που παρέχονται στους/στις μαθητές/μαθήτριες και στους/στις αποφοίτους των Επαγγελματικών Λυκείων.

Δείτε το σχετικό έγγραφο

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...