Έναρξη Προπαρασκευαστικού Προγράμματος Πιστοποίησης Τάξης Μαθητείας

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 4 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Ξεκινά πανελλαδικά από τη Δευτέρα 7-9-2020 έως την Τρίτη 15-9-2020  η 2η περίοδος υλοποίησης του Προπαρασκευαστικού Προγράμματος Πιστοποίησης (Π.Π.Π.) Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας ΕΠΑ.Λ. για τις ειδικότητες«Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων»,«Βοηθός Φαρμακείου»,«Κομμωτικής Τέχνης»,«Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού»,«Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ»,«Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων»,«Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών»,«Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών»,«Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών» και«Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών», σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του Γενικού Γραμματέα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Διά Βίου Μάθησης.

Στη 2η περίοδο θα λειτουργήσουν 201 τμήματα Π.Π.Π. συνολικά στην επικράτεια της χώρας, με 276 εκπαιδευτικούς-επιμορφωτές και 1096 μαθητευόμενους.

Με την υλοποίηση της 2ης περιόδου του Π.Π.Π. ολοκληρώνεται ο κύκλος του «Μεταλυκειακού έτους- Τάξης Μαθητείας» και της Γ΄ φάσης (περίοδος 2018-2019) και θα ξεκινήσει η διαδικασία σχεδιασμού της πιστοποίησης των αποφοίτων της.

πηγή: ΥΠΑΙΘ

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...