Διευκρινίσεις σχετικά με τις απολυτήριες – πτυχιακές εξετάσεις στα ΕΠΑ.Λ.

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 5 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Σε συνέχεια της έκδοσης του ν. 4610/07.05.2019 (ΦΕΚ 70Α΄) με θέμα «Συνέργειες Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι., πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, πειραματικά σχολεία, Γενικά Αρχεία του Κράτους και λοιπές διατάξεις» και σε απάντηση ερωτημάτων που τέθηκαν στη Διεύθυνση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, σας διευκρινίζουμε ότι στις περιπτώσεις όπου αναφέρεται ότι «οι μαθητές/τριες εξετάζονται σε όλα τα μαθήματα Γενικής Παιδείας ή/ και Ειδικότητας» εννοείται το σύνολο των μαθημάτων, είτε αυτά έχουν χαρακτηριστεί ως «γραπτώς εξεταζόμενα» είτε ως «μη εξεταζόμενα»

πηγή: σχετικό έγγραφο ΥΠΠΕΘ

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας