Αμφισβήτηση επί του αναστήματος και ορίου ηλικίας για την Προκήρυξη Πυροσβεστικής – ενέργειες υποψηφίου

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 4 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Σύμφωνα με την Αρ. Πρωτ.: 29031 Φ.300.1/22 Μαΐου 2020 – Προκήρυξη Διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών στη Σχολή Πυροσβεστών, της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2020 – 2021

Σε περίπτωση επιστροφής των δικαιολογητικών από την Επιτροπή Παραλαβής Δικαιολογητικών της ΔΙΠΥΝ και ύπαρξης αμφισβήτησης επί του αναστήματος ή της ηλικίας, ο υποψήφιος έχει το δικαίωμα να μεταβεί αυτοπροσώπως, από Τρίτη 09/06/2020 έως και την Πέμπτη 11/06/2020, από ώρα 08:00΄ έως και ώρα 14:00΄, στη Δευτεροβάθμια Επιτροπή Παραλαβής Δικαιολογητικών, που ορίζεται στο Κεφάλαιο V της παρούσας προκήρυξης με έδρα την Πυροσβεστική Ακαδημία στην Κηφισιά Αττικής. Ο υποψήφιος οφείλει να προσκομίσει όλα τα δικαιολογητικά με το αποδεικτικό ηλεκτρονικής υποβολής της αίτησης-υπεύθυνης δήλωσης στο οποίο έχει ενσωματωθεί βεβαίωση ελέγχου αναστήματος και ηλικίας και επέχει θέση πρακτικού επιστροφής των δικαιολογητικών. Η ανωτέρω Επιτροπή επιλύει σε δεύτερο βαθμό τη σχετική διαφορά αποφαινόμενη με πράξη της οριστικώς επί της αμφισβητήσεως.

Έργο της Δευτεροβάθμιας Επιτροπής Παραλαβής Δικαιολογητικών

Συγκροτείται Δευτεροβάθμια Επιτροπή Παραλαβής Δικαιολογητικών με έδρα την Πυροσβεστική Ακαδημία, αποτελούμενη από Αξιωματικούς Γενικών Καθηκόντων. Η Επιτροπή αυτή επιλαμβάνεται σε περιπτώσεις αμφισβήτησης της ηλικίας ή του αναστήματος του υποψηφίου. Για την εξακρίβωση του αναστήματος του υποψηφίου προβαίνει σε επανειλημμένες μετρήσεις (χωρίς υποδήματα) σε διαφορετικές ημέρες (τουλάχιστον δύο) και σε πρωινές ώρες, κατά τις οποίες το ύψος του ανθρώπινου σώματος δεν μειώνεται, όχι όμως πέραν της 12/06/2020* ημέρα Παρασκευή και αποφαίνεται οριστικά επί της αμφισβητήσεως με σχετικό πρακτικό. Στη συνέχεια προβαίνει στις λοιπές ενέργειες των Επιτροπών Παραλαβής Δικαιολογητικών ΔΙΠΥΝ.

* σχετική διόρθωση

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...