Ψήφισμα – Διαμαρτυρία Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων Δημοτικών Σχολείων Φλώρινας

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 7 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Κύριε Υπουργέ,

Η φετινή χρονιά ήταν από τις ψυχρότερες των τελευταίων ετών, μια χρονιά που δοκιμάστηκε όλη η χώρα μας σε πρωτόγνωρα αντίξοες καιρικές συνθήκες.

Για εμάς τους Φλωρινιώτες, οι ακραίες αυτές καιρικές συνθήκες είναι σύνηθες φαινόμενο κατά τους χειμερινούς μήνες, φέρνοντάς μας αντιμέτωπους για πολλές εβδομάδες με καταστάσεις που εσείς ζήσατε για λίγες μόνο μέρες.

Δυστυχώς όμως, οι συνεχόμενες αυξήσεις στις τιμές του πετρελαίου θέρμανσης σε συνδυασμό με τις περιορισμένες επιχορηγήσεις, έχουν καταντήσει τα σχολεία της περιοχής μας ψυγεία κυριολεκτικά, όπου τα παιδιά μας καλούνται να παρακολουθήσουν μαθήματα με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνούν τους 10οC !!!

Στις 25 Ιανουαρίου, οι γονείς του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου, δεν πήγαν τα παιδιά τους στο σχολείο, αφού τις δύο προηγούμενες μέρες η θερμοκρασία στις αίθουσες του σχολείου ήταν 7-13 οC !!!

Οι συνθήκες και στα υπόλοιπα σχολεία δεν ήταν και πολύ καλύτερες, αφού η ποσότητα του πετρελαίου που κάθε σχολείο μπορεί να εφοδιαστεί με βάση τις επιχορηγήσεις που παίρνει, είναι ανεπαρκής σε σχέση με τις πραγματικές του ανάγκες.

Την ίδια στιγμή ένα ανάλογο (σε μαθητές και όγκο) σχολείο στην υπόλοιπη Ελλάδα, λαμβάνει τις ίδιες επιχορηγήσεις για να ανταπεξέλθει στο σύνολο των λειτουργικών του εξόδων.

Για την άμβλυνση των παραπάνω ανισοτήτων με μοναδικό σκοπό την ύπαρξη ανθρώπινων συνθηκών στις αίθουσες διδασκαλίας των μαθητών, ΖΗΤΑΜΕ:

• ΑΥΞΗΣΗ των επιχορηγήσεων των σχολικών μονάδων στη χώρα μας, ανάλογα με τις ιδιαίτερες καιρικές συνθήκες που επικρατούν σε κάθε περιοχή, έτσι ώστε να υπάρχει επαρκής θέρμανση στις αίθουσες διδασκαλίας.
  • Προβλέψεις από την πολιτεία για ΕΚΤΑΚΤΕΣ επιχορηγήσεις για περιπτώσεις ειδικών καιρικών συνθηκών
  • ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ των σχολικών κτηρίων
  • Δυνατότητα τροφοδοσίας των σχολικών μονάδων με ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ πετρέλαιο, έτσι ώστε να μπορέσουν να προμηθευτούν τριπλάσια ποσότητα πετρελαίου με τις υπάρχουσες επιχορηγήσεις.

Για τα Δ.Σ. των Συλλόγων

• 1ου Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας: Φίσκας Μιχαήλ
  • 2ου Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας: Κωτσοπούλου Ιωάννα
  • 3ου Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας: Λιθοξοΐδης Κωνσταντίνος