Εισαγωγή ταλέντων στο Τμήμα Εικαστικών Τεχνών της ΑΣΚΤ (2020-2021)

🕜 Το άρθρο που προσπελάσατε έχει δημοσιευθεί πριν 4 έτη. Παρακαλούμε να λάβετε υπόψη τον χρόνο δημοσίευσής του και το ενδεχόμενο ότι όσα αναγράφονται σε αυτό να μην ισχύουν ή να έχουν τροποποιηθεί.

Για κατόχους απολυτηρίου τριταξίου Γυμνασίου, ή ενδεικτικού προαγωγής από αντίστοιχη τάξη εξαταξίου ή επταταξίου ή οκταταξίου Γυμνασίου ή ισοτίμου τίτλου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης του εσωτερικού ή εξωτερικού,  υπαγόντων στην κατηγορία των κεκτημένων ιδιαίτερη καλλιτεχνική προδιάθεση

Με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών, της Σχολής Καλών Τεχνών, της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών στις 6 Μαΐου 2020, καλούνται οι  κάτοχοι απολυτηρίου τριταξίου Γυμνασίου, ή ενδεικτικού προαγωγής από αντίστοιχη τάξη εξαταξίου ή επταταξίου ή οκταταξίου Γυμνασίου ή ισοτίμου τίτλου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης του εσωτερικού ή εξωτερικού, να υποβάλουν αίτηση για κρίση για την υπαγωγή τους στην κατηγορία των κεκτημένων ιδιαίτερη καλλιτεχνική προδιάθεση, σε ποσοστό μέχρι 15% επί του εκάστοτε οριζομένου αριθμού εισακτέων, εφόσον έχουν συμπληρώσει το 20ο έτος της ηλικίας τους σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 παρ. 1β της Υπουργικής απόφασης Φ151/2925/Β6/2010 (ΦΕΚ 55/25.1.2010) όπως τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 69/2015 σχετικά με το όριο ηλικίας.

Σημειώνεται ότι οι επιτυχόντες της ανωτέρω κατηγορίας σε ποσοστό μέχρι 15% επί του εκάστοτε αριθμού εισακτέων που έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ, μετά την επιτυχία τους μπορούν να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις του ακαδημαικού έτους 2020-2021.

Τα δικαιολογητικά των υποψηφίων υποβάλλονται στη Γραμματεία του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών μόνο ταχυδρομικώς στην κάτωθι Διεύθυνση:

«Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών, Πατησίων 42, Τ.Κ. 106 82, Αθήνα, (υπόψιν της Γραμματείας του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών)» με σφραγίδα ταχυδρομείου από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 μέχρι και την Τετάρτη 10 Ιουνίου 2020 και είναι τα εξής :

1. Αίτηση συμμετοχής.
  2. Φωτοτυπία απολυτηρίου τριταξίου Γυμνασίου, ή ενδεικτικού προαγωγής από αντίστοιχη τάξη εξαταξίου ή επταταξίου ή οκταταξίου Γυμνασίου ή ισοτίμου τίτλου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης.
  3. Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.
  4. Φάκελος με μέχρι 15 έργα (σχέδια – χρώματα).

Στα έργα να μην αναγράφεται το όνομα του υποψηφίου, παρά μόνον στον φάκελλο τον εξωτερικό που τα εμπεριέχει.

Δείτε στη σχετική ανακοίνωση και την αίτηση

Σπύρος Χρ. Παπαχαρίσης,

Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ82-Μηχανολόγων - Β' ειδικότητας ΠΕ70-Δασκάλων - (Με εξειδίκευση στη Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό) Υπεύθυνος ΣΕΠ στη ΔΔΕ Φλώρινας

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...